Jedno jabłko dziennie

Jedno jabłko dziennie uratuje twoje zdrowie. Nie wierzysz? Sprawdź na sobie!

Na świecie jest tysiące odmian tego owocu i ma swoich wielkich fanów na całym świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie jesieni bez aromatycznej szarlotki, naparu czy kompotu. Jedno jabłko dziennie to nie tylko pyszny podwieczorek, ale i recepta na zdrowe i długie życie. Poznaj dlaczego!

Co zmienia jedno jabłko dziennie?

Zacznijmy od tego, że jabłka są niskokaloryczne i mają w sobie spore ilości błonnika oraz witamin. Tym samym nie tylko wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale również i odchudzanie. Jedząc jedno jabłko dziennie, poprawiasz pracę swojego serca oraz ochraniasz mózg. Ich działanie na układ trawienny jest nie do przecenienia.

Jedno jabłko dziennie być może nie uchroni cię w stu procentach przed wizytami u lekarza, jednak z pewnością długofalowo, sprawią, że ciało będzie w dobrej kondycji. Co więcej, większość potencjalnych infekcji przejdzie bez powikłań oraz groźniejszych sytuacji. Pod warunkiem rzecz jasna, że będziesz stosować się do zaleceń lekarza i odpowiednio odpoczywać.

Jakie jabłka najlepsze?

Naukowcy nie mają tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Najbardziej istotne jest to, aby wyglądały na zdrowe. Koniecznie pamiętaj, aby umyć je dokładnie przed spożyciem. Jeżeli planujesz spożywać je na surowo, koniecznie spróbuj odmian Jazz, Pink Lady czy Golden Delicous. Świetnie w tej formie spiszą się również Ligol, Rubin, Gala czy Jonatan, jednak te ostatnie równie dobrze wypadają w formie dodatków do ciast. Gdy lubisz mocno kwaśne owoce, wybierz odmianę Antonówka, a także Oliwka żółta, którą z pewnością znasz pod nazwą Papierówka.

Zobacz również: Nawyki, które zmieniają codzienność na lepsze. Czy znasz je wszystkie?

Z kolei gdy chcesz zrobić sok pełen witamin, wybierz odmianę Malinówka. Ona najlepiej spisze się właśnie w tej roli. Najważniejsza zasada jednak jest taka – absolutnie nie wolno jeść nadgniłych owoców, nawet po odcięciu uszkodzonej części jabłka. Procesy gnilne, choć niewidoczne gołym okiem, obejmują całą powierzchnię. Na dodatek w jabłkach powstaje podczas gnicia rakotwórcza substancja o nazwie patulina. To pleśniak, który wyjątkowo źle wpływa na działanie układu nerwowego

Jeżeli nie szarlotka, to co?

Jednym z najbardziej powszechnych przetworów, jakie są wykonywane w domu z tych owoców, są zasmażane jabłka. Robi się je bardzo szybko, trąc na tarce owoce, dodając cukru oraz przypraw, a potem podgrzewane i nakładane do słoików. Takie przetwory to gotowa baza pod różnego rodzaju ciasta oraz słodkie śniadania.

Sprawdź też: Jak zrobić tonik z jabłka? Instrukcja krok po kroku!

W okresie zimowym bardzo popularnym remedium na chłody jest napar z jabłek, cynamonu i zielonej herbaty. Taka mieszanka nie tylko doskonale rozgrzewa, ale i w naturalny sposób wspomaga organizm w budowaniu odporności.

Są i tacy, którzy pokrojone w cienkie paseczki jabłka, suszą w suszarce do grzybów. Ta zdrowa przekąska, odpowiednio przechowywana, może wytrzymać i kilka miesięcy. Jeszcze inny sposób, to kompoty z jabłek i innych owoców. Pokrojone w ćwiartki jabłka zalewa się odpowiednio przygotowaną wodą i pozostawia na dłuższy czas. Zaletą przetworów jabłkowych zrobionych w domu jest fakt, ze możemy dodać tam o wiele mniejszą ilość cukru i, co ważne, ani grama szkodliwych substancji konserwujących.

Nie tylko jabłka!

W okresie jesiennym wśród najlepszych owoców proponowanych przez lekarzy są nie tylko jabłka. Bez wyrzutów sumienia jedz również śliwki czy pigwę. Ta ostatnia doskonale spisuje się jako dodatek do jesiennych herbat. Dodatkowo ma o wiele więcej witaminy C niż popularna cytryna. Chociażby dlatego warto ją spróbować!