Zioła na stres

Zioła na stres. Uspokoją, ułatwią zasypianie i co najważniejsze, nie uzależniają!

Stres jest nieodłącznym towarzyszem każdego naszego dnia. Kiedy zwykły spacer nie pomaga, zwykle rozglądamy się za czymś, co pozwoli nam się zrelaksować i uspokoić skołatane nerwy. Nim jednak sięgniesz po produkty farmakologiczne i suplementy diety, przekonaj się, co natura ma dla ciebie do zaoferowania. I przekonaj się, że zioła na stres działają!

Zioła na stres – szyszki chmielu

To jedno z najstarszych i najbardziej znanych ziół używanych nie tylko do ukojenia nerwów. Od IX w były używane do produkcji piwa, jednak świetnie spisują się również jako środek uspokajający. Wszystko dzięki metylobutanbolowi, który ma silne działanie uspokajające oraz nasenne. Na początku XX wieku to właśnie poduszki z szyszkami chmielu miały znaleźć się pod poduszką najbardziej znerwicowanych osób i mających problemy z zasypianiem.

Łagodny jak melisa

Nic nie działa na skołatane nerwy tak jak filiżanka naparu z melisy. Warto jednak zaznaczyć, że jej działanie będzie skuteczne jeżeli spożywamy ją regularnie. Melisa nie tylko pomaga się uspokoić, ale i leczy zaburzenia snu oraz bezsenności. Dobrze działa również na wszystkich tych, którzy borykają się ze stanami lękowymi. Ziele to świetnie sprawdza się zarówno w postaci herbatki jak i olejku eterycznego.

Lawenda na dobry sen

Mimo że lawenda pochodzi z krajów śródziemnomorskich, doskonale rośnie również w naszym klimacie. To zioła na stres z gatunku tych co ładnie wyglądają i mają świetne działanie. Z jednej strony pomagają się zrelaksować oraz zmniejszyć poziom lęku. Z drugiej, dobrze działają również na zaburzenia nastroju, tym samym pomagając się zwyczajnie wyspać.

Lawendę nie przyjmujemy jednak w formie naparu do spożycia, a raczej jako uspokajające olejki eteryczne, które dzięki linalowi i octanowi linalolu działają uspokajająco. Nim jednak zaczniesz smarować się olejkami, koniecznie zrób próbę alergiczną, która wykluczy ewentualne podrażnienia czy alergie.

Zobacz również: Czym jest nadwrażliwość na leki?

Głóg na odprężenie

Jeżeli szukasz ziół na stres, głóg może być nieszablonowym rozwiązaniem. Jednak napar z tej rośliny czy też sok, ma całą listę prozdrowotnych właściwości, w tym również uspokajające. Spożywając taką herbatkę, dobrze wpłyniesz na serce oraz na ciśnienie krwi.

Na dodatek substancje zawarte w owocach głogu, czyli procyjanidy oraz flawonoidy bardzo dobrze redukują zły tłuszcz w organizmie, oraz wspiera odporność organizmu w naturalny sposób. Nie tylko więc poczujesz zrelaksowanie i odprężenie. Będzie to również uspokojenie i poczucie, że dzięki naturalnym składnikom, dba się o siebie w sposób całościowy. To wprost idealne zioła na stres.

Jeżeli sięgasz po to, robisz to źle!

Każdy z nas z pewnością kilka razy w życiu doświadczył stresujących chwil. Jeżeli są one sporadyczne, organizm potrafi sobie z tym jakoś poradzić. Jednak, gdy żyjemy w stanie permanentnego stresu, ciało może się zbuntować. W takim przypadku specyfikiem, który może uspokoić skołatane myśli, może być alkohol czy papierosy. Jednak wpadając w spiralę tego nałogu, osiągniesz tylko chwilową ulgę. Co więc robić w zamian?

Inne sposoby walki ze stresem

Jedną z opcji może być zmiana stylu życia, która wniesie w naszą codzienność chociaż namiastkę tak potrzebnego spokoju. Rytuały takie jak spokojniejsze poranki czy też chwila dla siebie, pozornie zupełnie niepotrzebne, wprowadzają tak bardzo potrzebny balans.

Zobacz również: Jak styl życia pomoże zredukować stres?

Warto również przyglądnąć się temu, co tak naprawdę nas mocno stresuje. Może się okazać, że tylko pozornie nie mamy wpływu na naszą codzienność. Kilka małych zmian na lepsze, nie oznacza rewolucji.