Nadwrażliwość na leki – objawy.

Przyjmowanie leków nie ogranicza się jedynie do ich dobroczynnego działania. Działanie ich niej jest obojętne dla naszego organizmu.  Reakcje organizmu na zastosowany w terapii lek mogą przyjmować dramatyczny przebieg. Dzięki wielu badaniom i testom wykonywanym przed oddaniem leku do sprzedaży, ostre objawy nadwrażliwości na leki zdarzają się stosunkowo rzadko.

Reakcja na nie może pojawiać się zaraz po podaniu leku lub manifestować po kilku lub kilkunastu godzinach od przyjęcia. Nadwrażliwość na leki nie zawsze tożsama jest z alergią na lek. Różnicuje je sposób reakcji organizmu na przyjętą substancję. O wielu możliwych reakcjach związanych z nadwrażliwością na lek możemy przeczytać w ulotce, która jest do niego dołączona. Jednak są pewne objawy, które powinny budzić nasz szczególny niepokój. Często stanowią początek rozwijającej się anafilaksji, która jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Jednym z jej charakterystycznych objawów jest pokrzywka. Może lokalizować się na tułowiu i kończynach, może przybrać formę drobnych wyprysków lub rozlanych zmian. Jej charakterystycznym objawem jest świąd. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest obrzęk naczynioruchowy. Nie da się go przeoczyć. Spuchnięciu ulegają najczęściej powieki, twarz, usta, małżowiny uszne. Wygląd chorego zmienia się diametralnie. Jednak najbardziej niebezpieczny jest obrzęk, którego nie widać. Może dotyczyć tkanek miękkich krtani i dróg oddechowych., Nie leczony w sposób agresywny może doprowadzić doi śmierci chorego w mechanizmie uduszenia.

Kolejnym objawem są wysypki osutkowo-plamiste. Pojawiają się na plecach i tułowiu. Większość nadwrażliwości na lelki manifestuje się dusznością wydechową i kaszlem. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i wstrząsu. Do mało specyficznych objawów nadwrażliwości zaliczyć można również nadżerki i bóle stawów. Każdy epizod o charakterystycznych objawach powinien być skonsultowany z lekarzem, który powinien skierować nas do alergologa w celu dalszej konsultacji.

Nie wolno wahać się z wezwaniem karetki, jeżeli objawy są gwałtowne, szybko narastają bądź nie ustępują.

One thought on “Nadwrażliwość na leki – objawy.

Dodaj komentarz