Jak rozjaśnić mały przedpokój?

Najczęściej bez okien i o małym metrażu przedpokój może być problematycznym pomieszczeniem w naszych domach. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i doborze rozświetlających kolorów, jesteśmy w stanie wprowadzić do niego odrobinę światła. Oto kilka sposobów na rozjaśnienie przedpokoju.

Szklane drzwi

Przedpokój jest najczęściej miejscem, z którego wychodzą drzwi na pozostałe miejsca w domu. Zastosujmy więc drzwi, które będą przepuszczały jak najwięcej światła dziennego z pozostałych pomieszczeń. Idealnie do tej roli nadadzą się drzwi szklane, najlepiej w formie przesuwnej. Dzięki temu po ich otworzeniu nie stworzymy niepotrzebnej bariery, a światło dzienne będzie rozświetlać przedpokój nawet w pozycji ich zamknięcia. Ważną rolę odgrywają również drzwi wejściowe, w których zastosowanie lustra weneckiego sprawi, że osoba z zewnątrz nie dojrzy nas w środku domu, a światło słoneczne zastąpi sztuczne w przedpokoju.

Jasne ściany

Żeby nieco rozjaśnić pomieszczenie zastosujmy jasne kolory na ścianach. Pamiętajmy jednak, że przedpokój jest narażony na uszkodzenia poprzez wnoszenie mebli, czy innych nieporęcznych przedmiotów. Rozwiązaniem może być spiek kwarcowy, który jest jednym z nielicznym materiałów podlegającym naprawie. Spiek kwarcowy to połączenie mączki kamiennej z żywicą. Występuje w wielkich formatach, co dodatkowo zapewni na ścianie jednolitą taflę, która wizualnie powiększy mały przedpokój i nada mu blasku. Do jego czyszczenia wystarczy najczęściej ciepła woda, więc nie musimy się obawiać o problemy z utrzymaniem porządku.

Punktowe oświetlenie

Na suficie w przedpokoju warto zamontować ruchome halogeny, które dadzą punktowe światło i odpowiednio je ukierunkujemy w najbardziej ciemne miejsce. Sprawdzą się także plafony i listwy LED. Nie stosujmy żyrandoli na długich wysięgnikach, osadzone nisko światło pomniejszy przestrzeń i wprowadzi atmosferę mroku. Dobrym rozwiązaniem jest również umiejscowienie na ścianie dużego lustra w ozdobnej ramie, które odbije promienie światła i rozświetli pomieszczenie. Umieszczenie szafy z drzwiami przesuwnymi i lustrzanym frontem również da pozytywny efekt, dodatkowo zapewni miejsce do przechowywania.

Tafla na podłodze

Dla rozjaśnienia przedpokoju zastosujmy duże płytki podłogowe, tak aby zmniejszyć ilość fugi i stworzyć jednolitą taflę. Taki sam efekt uzyskamy montując panele podłogowe w całym mieszkaniu nie używając listew dylatacyjnych. Stworzenie jednolitej posadzki gwarantuje wizualne powiększenie pomieszczenia,a zastosowanie jasnych kolorów w odcieniach szarości gwarantuje rozjaśnienie wnętrza. Można również rozejrzeć się za panelami podłogowymi z satynową powłoką, której srebrne drobinki odbijają światło słoneczne.