Polskie piramidy. Aby zobaczyć te cuda, nie musisz jechać do Egiptu!

Być może nie zachwycają tak, jak te słynne z egipskiej Doliny Królów. Może też nie są tak wielkie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że i u nas w Polsce można znaleźć piramidy. Najstarsze z nich mają ponad 5000 lat!

Najstarsze w Polsce – na Kujawach

Budowle megalityczne możemy zobaczyć na Kujawach, w okolicach Gaju Stolarskiego, Sarnowa oraz Wietrzychowic. Jeżeli wierzyć naukowcom, to zostały wzniesione około 5 500 lat temu. I co ciekawe, nikt nie wie do końca, dlaczego powstały oraz kto je wybudował. Najpewniej byli to pierwsi władcy Kujaw, jednak nie ma nigdzie dowodów sprawdzających tę tezę.

Piramidy kujawskie są w kształcie trójkąta lub wydłużonego trapezu. Największe z nich mierzyły 100 metrów długości i 5 metrów wysokości. Niestety, dzisiaj możemy zobaczyć jedynie pozostałości po tych monumentalnych budowlach. Jednak i tak warto je zobaczyć.

Owiane tajemnicą – piramida w Rapie

Aby zobaczyć kolejną z piramid, trzeba pojechać do województwa warmińsko- mazurskiego, do miejscowości Rapie. Tam, na Rysim Bagnie, zachowała się piramida wzniesiona na polecenie barona Friedricha von Fahrenheida. Był on miłośnikiem i mecenasem sztuki zafascynowanym kulturą starożytnego Egiptu. Kiedy zmarła jego trzyletnia córka, postanowił wybudować dla niej grobowiec w nadziei, że zapewni córce nieśmiertelność. W miał wpływu lat, do grobowca chowano kolejnych potomków rodu.

I tak naprawdę nie byłoby w niej nic fascynującego, gdyby nie fakt, że podczas II Wojny Światowej, wojska radzieckie zdewastowały piramidę. Odkryto wtedy, że ciała spoczywające w grobowcu nie uległy rozkładowi. Powstała więc legenda, jakoby ród barona rzucił klątwę na całą okolice. Wywołało to taką panikę, że w latach 70-tych XX wieku odcięto ciałom głowy, by zdjąć rzekomy urok.

Nie da się ukryć, że piramida daje do myślenia. Mimo że jest położona w środku gęstego lasu, wokół piramidy nie uświadczysz ani jednego owada. Na tej podstawie wysnuto przypuszczenia, że miejsce to potrafi kumulować energię z Ziemi i kosmosu.