Czy wiesz jak korzystać z sauny? Poznaj zasady obowiązujące w Finlandii!

Sauna kojarzy się nam z luksusowymi SPA, gdzie można w ramach relaksu wybrać się do jednej z saun dostępnych w resorcie. Jednak prawdziwa sauna wywodzi się z Finlandii, gdzie jest nie tylko standardowym wyposażeniem domu, ale i popularnym miejscem do spotkań z przyjaciółmi. Co musisz ze sobą zabrać na takie wyjście?

Nigdy nago!

Jeżeli jesteś w Finlandii i chcesz skorzystać z sauny, koniecznie zabierz sobie ręcznik. Mimo że w Niemczech można wejść do takiego miejsca nago, w Finlandii już niekoniecznie. Dodatkowo nie zabieraj ze sobą ani telefonu, ani zegarka. Nie musisz również patrzeć na licznik czasu w saunie. Wsłuchaj się w swoje ciało. Ono podpowie ci, kiedy ile potrzebuje, aby się w pełni zrelaksować. Po wyjściu z sauny koniecznie się nawodnij oraz przejdź do strefy relaksu.

Czy zimny prysznic jest konieczny?

Generalnie tak. Jednak Finlandia jest na tyle chłodnym krajem, że wystarczy, aby wskoczyć do jeziora lub tez wyjść na zewnątrz i potarzać się w śniegu. Samo bycie w saunie sprawia, że zmniejsza się poziom stresu oraz ciało jest całkowicie zrelaksowane. Dobrze działa również na osoby, które walczą z bezsennością i ze stanami lękowymi.

Nie dla każdego sauna

Niestety, korzystanie z sauny jest ograniczone w przypadku osób zmagających się z chorobami serca i układu krążenia. Jeżeli jesteś świeżo po zabiegu chirurgicznym, korzystanie z takiego gorącego pomieszczenia również nie jest wskazane. Zatem jeżeli planujesz wizytę w saunie, wcześniej koniecznie zapytaj swojego lekarza, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. O to powinno zadbać się na pierwszym planie, nim narazimy swoje ciało na wysokie temperatury.