Jak żyć oszczędniej? Te rady mogą się przydać!

Czasy w jakich przyszło nam żyć nie rozpieszczają. Prawie galopująca inflacja, coraz większe raty kredytów i wywindowane ceny w sklepach sprawiają, że zaczynamy coraz dotkliwiej odczuwać zakupy. Co robić, gdy oszczędności topnieją?

Finanse pod kontrolą

Jeżeli jeszcze tego nie robisz, koniecznie załóż sobie zeszyt albo skoroszyt w komputerze, gdzie będziesz spisywać wszystkie swoje wydatki. Dodaj do tego oczywiście jeszcze jedną kolumnę związaną z przychodami. Po pierwszym miesiącu będziesz widzieć, na co najwięcej zostaje przeznaczonych pieniędzy. Po trzech, zauważysz pewne nawyki, które powodują największe marnowanie pieniędzy. I w pierwszej kolejności ogranicz właśnie te wydatki. Zobaczysz, jak to otworzy ci oczy na temat domowych finansów!

Kupuj z drugiej ręki

Potrzebna nowa sukienka na wesele? Nie musisz od razu kupować nowej. Platformy takie jak olx czy Vinted oferują produkty, które u kogoś są zupełnie nieużywane, a tobie mogą się przydać. I możesz tam znaleźć fajne gatunkowo rzeczy za 1/3 sklepowej ceny. Zdecydowanie warto skorzystać z takich okazji, nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. To ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do dbałości o naszą planetę.

Spisz jadłospis na cały tydzień

Jedną z bolączek oszczędzania są nieprzemyślane zakupy podjęte pod wpływem impulsu. I właśnie tak dzieje się, gdy wchodzisz do sklepu spożywczego głodna. Zamiast więc chwytać, co popadnie, warto usiąść z ołówkiem i kartką w ręku, aby rozpisać jadłospis na cały tydzień. Czarno na białym będziesz mieć całą listę zakupów i nie odwiedzasz sklepu codziennie, a raz w tygodniu. Oszczędzasz więc nie tylko pieniądze ,ale i czas!

Zobacz również: Jak sobie radzić w globalnym kryzysie?

Ma to jeszcze jeden pozytywny aspekt – mając wypisane wszystko, nie marnujesz kupionego i zrobionego przez siebie jedzenia. Dodatkowo, nie masz poczucia, że kupujesz za dużo i musisz potem wyrzucić. To kolejny moment, gdy ekologia i budżet idą w parze. Wyrzucanie jedzenia to jedna z bolączek, która dotyka większość gospodarstw domowych. Nie popełniaj tego błędu!