Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Koniecznie musisz je zobaczyć!

Przed laty punktem obowiązkowym wielu z nas był wyjazd do sąsiednich krajów tylko po to, aby pochodzić po jarmarku bożonarodzeniowym. W ówczesnej Polsce tradycja jarmarków jeszcze wtedy raczkowała. Teraz jednak mamy je już na terenie naszego kraju i to w najlepszym wydaniu. Przekonaj się, gdzie warto się wybrać na jarmark bożonarodzeniowy!

Bajkowy Wrocław

Jarmark bożonarodzeniowy może poszczycić się tu aż dwunastoletnią tradycją. Widać, że każdy element został tu drobiazgowo przemyślany tak, aby odwiedzający go turysta czuł się dosłownie jak w bajce. Co roku wystawia się tu setki wystawców oraz restauracji serwujących najlepsze wyroby z różnych zakątków świata. Jarmark ten, to doskonały sposób na zakupienie prezentów mikołajkowych oraz pod choinkę.

Spotkasz tu nie tylko ozdobną biżuterię czy wykonane ręcznie wyroby. Podczas zwiedzania, masz możliwość skosztowania grzanego wina albo też pełnych przypraw pierników. Co oczywiste, prócz francuskich naleśników, włoskich wędlin czy hiszpańskich churros, jest okazja, aby zjeść polskie pierogi!

Dzieci również znajdą coś dla siebie. Z jednej strony Święty Mikołaj z Rudolfem wita każde napotkane dziecko. Z drugiej, inne postaci z bajki, takie jak Czerwony Kapturek, Pinokio albo Królewna Śnieżka. Najmłodsi spotkają je w Bajkowym Lasku. Kraina Krasnali przeniesie nas w bajkowe klimaty i pozwoli na ręczne malowanie bombek i innych ozdób choinkowych. Nowością jest możliwość wykonania odlewu z wosku swojej własnej dłoni. Kto nie chciałby czegoś takiego spróbować?

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Tylko tutaj czekoladowe i piernikowe zapachy cudownie łączą się z cynamonem i kardamonem tak silnie, że ma się od razu ochotę na piernika. Na tym jarmarku z pewnością możesz skosztować aromatycznych wypieków i skosztować grzanego wina w wielu odsłonach. Klimatu dodają wspaniałe, trójwymiarowe iluminacje, takie jak ogromne bombki, Zaczarowana Kareta czy ledowe drzewa.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku już od trzydziestu lat odbywa się na Targu Węglowym, na którego prowadzą dwie bramy. Co roku są misternie ozdabiane, tworząc jednocześnie wejście do magicznej krainy, której strzegą przepiękne anioły. Na jarmarku spotkasz również św Mikołaja, czarodziejską ciuchcię i wspaniałą karuzelę. Dla rządnych większych wrażeń, przygotowano na Ołowiance AmberSky, 50 metrowy diabelski młyn. Zobaczysz z niego zachwycającą panoramę całej okolicy. Warto się pospieszyć, bo jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku jest czynny tylko do 23 grudnia!

Do Krakowa nie tylko po precelki!

Jeżeli myślisz o jarmarku bożonarodzeniowym z wieloletnią tradycją, Kraków wysuwa się tu na prowadzenie. Już od 25 listopada, do 1 stycznia na Starym Rynku w Krakowie można delektować się regionalnymi specjałami serwowanymi przez lokalnych wystawców. Nie brakuje tu ciekawych koncertów i innych imprez towarzyszących. Klimat Krakowa jest atrakcją samą w sobie. Gdy dodamy jeszcze bajeczne iluminacje świetlne, oraz spadający z nieba biały puch – robi się magicznie.

Na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie można kupić nie tylko coś do jedzenia, ale i nigdzie indziej nie spotykane rękodzieło. Będą to ręcznie malowane tekstylia, różnego rodzaju drewniane ozdoby oraz artykuły świąteczne. Możesz również nabyć biżuterię czy kalendarze na przyszły rok. A wszystko to z artystycznym zacięciem!

W Poznaniu pojeździsz na lodowisku!

Jedną z największych atrakcji poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego jest Poznań Ice Festiwal, który co roku przyciąga ogromną ilość turystów. Ten Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej sprawia, że każdy może poczuć się jak w bajce o Królowej Śniegu albo…Frozen. Dlatego też warto przyjechać do tego miasta między 10 a 19 grudnia, by na własne oczy pooglądać te prawdziwe dzieła sztuki.

Prócz tego, jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu oferuje lodowisko położone w prawdziwie bajkowej scenerii, oryginalną wenecką karuzelę oraz nietypowy domek Świętego Mikołaja. Całości dopełnia przybrana z rozmachem choinka oraz ciekawe imprezy towarzyszące. Jedną z nich są warsztaty tematyczne dla dzieci, które odbywają się w każdy weekend!

W Bydgoszczy teatralnie

Tradycja jarmarku bożonarodzeniowego w Bydgoszczy być może nie jest długa, jednak twórcy dobrze odrobili lekcje, ucząc się na przykładzie innych miast. Co wyróżnia właśnie ten jarmark? Przede wszystkim bardzo dobrze dobrana muzyka na żywo. Koncerty umilają czas spędzony na buszowaniu po wielu stoiskach, na których można spotkać produkty regionalne i nie tylko. Spragnieni z pewnością ucieszą się z grzanego wina i kilku przysmaków do spróbowania.

Atmosferę podgrzewa również koło widokowe, a także roller coastery, które z pewnością podniosą ciśnienie tym młodym i starszym gościom jarmarku. Jeżeli wybierasz się do Bydgoszczy, koniecznie przejdź się na Stary Rynek by podziwiać wspaniale oświetloną choinkę oraz jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwym, świątecznym klimatem.

W Warszawie przy Barbakanie

Jarmark Bożonarodzeniowy zawitał również do stolicy naszego kraju. I tutaj możemy cieszyć oczy wspaniałymi, bajkowymi iluminacjami, oraz zasmakować regionalnych specjałów. Dodatkową atrakcją jest lodowisko, które pojawi się na rynku Starego Miasta obok pomnika Syrenki. Ślizganie się w tak świątecznej scenerii jest już przyjemnością samą w sobie i to dla całej rodziny.

Nie obejdzie się również bez stoisk z czekoladowymi wyrobami oraz piernikami. Głodni mogą spróbować kuchni z całego świata i pokrzepić się grzanym winem z aromatycznymi przyprawami. Dzieciaki i dorośli będą mogli zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie z maskotką jarmarku!