10 sposobów na długie zimowe wieczory. Nie będziesz narzekać na nudę!

Jesień i zima to dosyć wymagający czas. Jeżeli żyć zgodnie z rytmem pór roku, wtedy właśnie nasze ciało i umysł mają się zregenerować i odpocząć po całym okresie letniej i wiosennej aktywności. Jednak te długie wieczory mogą nużyć i wprowadzić niezły zamęt w głowie. Niby robi się ciemno, ale do rzeczywistej pory snu jeszcze daleko. Co więc robić w tym czasie?

Poczytaj dla przyjemności

Każdy z nas ma taką swoją ukrytą listę książek, które chciałby przeczytać. Tylko, jak to zwykle bywa, zwyczajnie brakuje czasu. Ale właśnie jesienią i zimą, kiedy za bardzo nie chce się nam wychodzić na zewnątrz, jest najlepszy moment na odkurzenie swojej prywatnej listy lektur obowiązkowych. I czytanie z przyjemnością.

Nie zapominaj o ulubionych serialach

W Polsce mamy co najmniej trzy dobrze działające serwisy streamingowe pełne seriali. Zapoznaj się z ofertą i daj się skusić tej, która najbardziej cię zaciekawiła. Seriale w ostatnich latach urosły do rangi filmów i ogląda się je świetnie. Jeżeli nie interesują cię książki, to seriale z pewnością wciągną. Wystarczy tylko spróbować.

Postaw na self care!

Kiedy zadbać o siebie jak nie właśnie w długie zimowe wieczory? Kojąca kąpiel w aromatycznych olejkach albo maseczka nałożona na całe ciało? Do tego codzienne szczotkowanie oraz wcieranie odżywczego balsamu. Najważniejszy w tym jest plan pielęgnacji. Im staranniej opisany i wykonywany, tym piękniejsze ciało będziesz mieć na przyszłą wiosnę i lato.

Pograj w planszówki

Gdy planszowe przechodzą swój kolejny już boom. Zarówno młodzi jak i starsi coraz częściej spotykają się, aby zwyczajnie pograć w swoje ulubione gry, niekoniecznie na komputerze, ale właśnie w zwykłej, pierwotnej formie. Różnorodność gier planszowych sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno tematycznie jak i dostosowane do poziomu trudności. To rozrywka dla dużych i małych.

Zadbaj o siebie – łagodne ćwiczenia w domu

O ile nie jeździsz na nartach, jesień i zima są zwykle czasem, gdy sport zwyczajnie zapomniany. A codzienna dawka ruchu może się przydać. W tym przypadku postaw na spokojne aktywności, takie jak joga czy pilates. Nie tylko sprawią, że ciało nabierze nowej sprężystości i giętkości, ale i poprawią humor. Znawcy tematu mawiają, że najtrudniej jest zacząć, a potem ciężko przestać. Warto im zaufać.

Odkryj nową pasję

Jesienne i zimowe wieczory do idealny moment na nudę. A z niej zazwyczaj rodzi się nowa pasja i hobby, które może przerodzić się w doskonały plan. Być może dzierganie albo zatapianie kwiatów w żywicy? Garncarstwo czy wyszywanie, albo robienie makram? Rada jest jedna: próbuj i ciesz się z najmniejszych sukcesów. One z pewnością dodadzą ci skrzydeł, gdy jesienna chandra da o sobie znać.

Nie popadaj jednak w hiperentuzjazm. Gdy coś ci się spodoba, nie musisz od razu kupować tysiąca poradników i gadżetów niezbędnych w danej dziedzinie. Zacznij małymi krokami, od podstaw, a potem, gdy coś się spodoba, można dalej doskonalić się w danej sztuce. Nikt nie wie tak do końca, jakie umiejętności w nas drzemią, dopóki ich nie spróbuje. Jesienne i zimowe wieczory to idealny czas na to!

Nie zapominaj o najbliższych

Gdy wieczory robią się długie, warto zadzwonić do dawno niesłyszanych bliskich i dalszych znajomych. To świetny czas na odgrzewanie dawnych znajomości, albo też dłuższe pogaduchy z najbliższymi. Odległość nie jest już problemem, gdy ktoś chce zwyczajnie pogadać przy kawie. Gdy choroba albo odległość na to nie pozwala, spotkajcie się za pośrednictwem internetu.

Stań się władcą kuchni!

Nie ma nic bardziej pociągającego, niż rozgrzewające i przyjemnie pachnące dane w zimowy wieczór. Gdy więc zastanawiasz się, co robić, gdy czas się dłuży, idź do kuchni i ugotuj coś dobrego. I internecie znajdziesz całą masę inspiracji, obok których z pewnością nie przejdziesz obojętnie.

Zainspiruj się kulturą hygge i zwyczajnym dogadzaniem sobie. Jesień i zima, z okresem zmniejszonej odporności, nie jest najlepszym czasem na odchudzanie się i drastyczne cięcie kalorii. W tym okresie zwyczajnie sięgnij po to, na co masz ochotę. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Podstawą powinna być wciąż zbilansowana, bogata w zdrowe tłuszcze i składniki odżywcze dieta. Nie zapomnij o warzywach i owocach.

Jeśli nie spacer, to co?

Wychodzenie na spacer po zapadnięciu zmroku może być odrobinę niebezpieczne. Zamiast więc przemykać między parkowymi alejkami, przeproś się ze zwykłą bieżnią. Jeżeli nie masz jej w domu, wizyta na siłowni z pewnością poprawi ci humor i kondycję. Wielu z nas wciąż pracuje w trybie home office albo zdalnie. Taki tryb działania pozwala na wyjście na świeże powietrze nawet w ciągu dnia.. Naukowcy powtarzają, że szybki spacer w przerwie od pracy pozwala nie tylko na odpoczynek umysłu, ale i jego doskonałą regenerację. Aż szkoda z tego nie skorzystać, aby być bardziej produktywnym.

Zapisz się na nowy kurs!

Nadmiar czasu można albo przetrwonić, albo też dobrze spożytkować. Proponując to ostatnie, spróbuj znaleźć jakiś kurs doszkalający, który zawsze chodził ci po głowie, ale zwykle brakowało czasu. Tym razem podczas zimowych wieczorów, naucz się czegoś nowego. Być może będzie to nowy język, który wykorzystasz podczas wakacyjnych podróży. A może to nowa umiejętność, pozwalająca ci zmienić pracę i zarabiać więcej? Zastanów się, jak możesz podnieść swoje kwalifikacje i nie zawahaj się zainwestować w siebie. To najlepsze, co możesz zrobić. Unikaj jednak takich, które obiecują ogromne dochody już po kilku tygodniach nauki. Nie wierz w cuda, a raczej w rzetelnie przekazywaną wiedzę. Ona z pewnością zaprocentuje.